Pieniądze warto lokować w bankach spółdzielczych, które mają kłopoty finansowe i potrzebują środków finansowych. Takie banki oferują najwyższe oprocentowanie, a lokaty w nich w 100 proc. objęte do gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości 100 tys. euro. Polecam Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego, bo dają prawo do sporej ulgi podatkowej.
W styczniu 1990 r. w tygodniku „Gazeta Bankowa” nr 2/1990 ukazał się mój pierwszy artykuł z cyklu „W co lokować pieniądze?”. Jako pierwszy w Polsce analizowałem efektywność różnych form inwestowania pieniędzy. Wyszło, że w 1989 r. tylko ceny wódki rosły w Polsce szybciej niż inflacja. Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie jeszcze wówczas nie było.
Od tamtej pory zajmuję się zarabianiem pieniędzy i pokazywaniem, jak zarabiają je inni.
W latach 1999-2003 byłem redaktorem naczelnym miesięcznika o finansach osobistych „Twój Pieniądz”.
Od 2005 r. prowadzę Instytut Europejskiego Biznesu, badający kondycję finansową firm i banków spółdzielczych w Polsce. Przyglądam się jak inni zarabiają. Przy okazji sam zarabiam.
Kilka dni temu zdecydowałem się zająć znowu bardziej szczegółowo lokowaniem pieniędzy, ale też zarabianiem ich w bardziej ryzykowny sposób.
Dostrzegłem bowiem, że jest spore zainteresowanie radami na ten temat.
Moja firma ULAN wykupiła domenę jakzarobicpieniadze.info. 23 stycznia 2017 r. zapłaciła za nią.
Dlaczego uczyniła to ULAN Sp. z o.o., a nie ja osobiście?
Bo ULAN ma osobowość prawną, a więc nie zniknie jako firma po mojej śmierci. Nadal będzie działała. Strona jakzarobicpieniadze.info będzie jej majątkiem.
Mam 55 lat, jestem chory na cukrzycę i nadciśnienie, powinienem więc brać pod uwagę również ryzyko swojej śmierci.
Gdzie obecnie lokować pieniądze?
W bankach spółdzielczych, które mają kłopoty finansowe i potrzebują środków finansowych.
Takie banki oferują najwyższe oprocentowanie, a lokaty w nich w 100 proc. objęte do gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do równowartości 100 tys. euro.
W przypadku bankructwa banku BFG wypłaca pieniądze ze wszystkimi należnymi odsetkami w ciągu kilkunastu dni
Wiem o tym z osobistego doświadczenia, bo miałem lokaty w upadłych bankach spółdzielczych: w Spółdzielczym Banku Rzemiosła i Rolnictwa w Wołominie i w Banku Spółdzielczym w Nadarzynie, a BFG zwrócił je wszystkie z należnymi odsetkami na moje konto osobiste w ciągu kilku, kilkunastu dni.
Na krótkie okresy lokuję pieniądze w NeoBanku, czyli Wielkopolskim Banku Spółdzielczym, przez Internet. To nowoczesny bank, ma niezły marketing i prosty panel do zakładania i likwidowania lokat.
Atrakcyjne Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego
Osobom, które nie lubią ryzyka, bo są w podeszłym wieku, jak ja, polecam Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego
IKZE w banku to atrakcyjna forma oszczędzania długoterminowego, nie dość, że bezpieczna, to jeszcze dająca dużą ulgę podatkową.
Wpłaty na IKZE można odpisać od podstawy opodatkowania, co może oznaczać nawet 32 proc. zysku. Dzieje się tak wtedy, gdy nasze dochody są opodatkowane stawką 32 proc. W zeszłym roku skorzystałem z tego.
IKZE mamy i ja, i żona, i syn, który ma 25 lat. Chciałem złożyć IKZE również dla drugiego 16-letniego syna, ale okazało się, że jemu ulga podatkowa nie przysługuje. Ulga jest od każdego dochodu od 18 roku życia. Dla młodszych podatników w wieku 16-17 lat tylko wtedy, gdy pracują na umowę o pracę.
IKZE mamy w Banku Spółdzielczym w Skierniewicach, bo w 2016 roku oferował najwyższe oprocentowanie na rynku. Otworzyliśmy te rachunki w jego oddziale w Warszawie.
Jak zarobić naprawdę duże pieniądze?
Zakładając firmę.
Najbogatsi ludzie na świeci zdobyli majątek za pomocą swoich firm.
Losy najdynamiczniejszych obserwuje Instytut Europejskiego Biznesu w Konkursie Gepardy Biznesu.
Jerzy Krajewski, dyrektor Instytutu Europejskiego Biznesu, redaktor naczelny jakzarobicpieniadze.info